Artykuły

Naucz się odpoczywać!

Wakacje – słowo, które wywołuje uśmiech na twarzach dzieci i dorosłych. To właśnie wtedy większość z nas spakuje walizki i choć na kilka dni porzuci codzienność, by gdzieś pod palmą, czy nad jeziorem zapomnieć na chwilę o pracy i obowiązkach. Planujemy wyjazdy i czekamy na upragniony odpoczynek. Na spokój. Na labę.

Rób to, co Ty lubisz

Zaplanuj wypoczynek zgodnie z własnymi preferencjami, a nie z ogólnie panującymi trendami. To zabrzmi jak truizm, ale naprawdę każdy z nas jest inny i co innego sprawia, że czujemy się zrelaksowani. Zosia zapomina o całym świecie, gdy ogląda swój ulubiony serial. Magdę ogarnia błogi spokój, gdy leży na plaży ogrodzona parawanem. Agata spędza cały dzień na rowerze, przemierzając kolejne kilometry i zamiast zmęczona wysiłkiem fizycznym, czuje się pełna energii! Naprawdę nie ma sensu wykupienie wczasów w hałaśliwym kurorcie, jeśli marzysz o zaszyciu się z książką gdzieś w samotności. Nie zmuszaj się, by zdobywać górskie szczyty, gdy śni ci się po nocach spacer brzegiem morza.

Przed zaplanowaniem urlopu sumiennie przemyśl, co tak naprawdę chciałabyś zrobić w jego czasie. Nie zwracaj uwagi na to, że znajomi jadą w tropiki, a sąsiedzi wybierają się na wyprawę trekkingową. Spróbuj sobie wyobrazić, jak będziesz się czuła w odwiedzonym miejscu. Nie wybieraj takiej destynacji, którą będziesz mogła pochwalić się przed znajomymi, lecz tę, która pomoże Ci się zrelaksować.

Młoda nowoczesna dziewczyna w okularach przeciwsłonecznych na tle kolorowej ściany | Hemorigen femina

Myśl pozytywnie

Pamiętaj, że pozytywne nastawienie to podstawa powodzenia wszelkich działań. Nie zamartwiaj się, jeszcze przed urlopem, co może się nie udać, ani tym, że czeka Cię pakowanie, którego tak nie lubisz. Czy nie lepiej byłoby wyobrazić sobie, że jesteś już na miejscu i zachwycasz się widokiem z okna pokoju hotelowego? Nie ma sensu pisać czarnych scenariuszy, bo nie na wszystko możesz mieć wpływ i nie każdą sytuację przewidzisz.

W pakowaniu pomoże Ci lista. Zacznij ją tworzyć z wyprzedzeniem, a unikniesz prania ulubionych spodni tuż przed wyjazdem. Przygotuj się na sytuacje awaryjne, ale nie zabieraj ze sobą zawartości całej szafy. W razie, gdy czegoś wyjątkowo będzie Ci brakować, dokupisz to na miejscu (chyba, że wyruszasz na wyprawę w głąb dżungli ;)).

Gorzej jeśli zapomnisz zabrać osoby, z którą miałaś wyjechać :). Ale nie oszukujmy się, sytuacje typu „Kevin sam w domu” raczej się nie zdarzają.

Wyloguj się

Czy wiesz, że według najnowszych badań Polacy spędzają w Internecie średnio 6 godzin i 2 minuty1? a może by tak, zrobić sobie detoks od mediów społecznościowych i serwisów plotkarskich w czasie urlopu? Celebruj kontakty twarzą w twarz, spędź chwilę z przyjaciółką – zamiast wpatrywać się w jej awatar na ekranie smartfonu. Pozwól sobie nie być na bieżąco z nowinkami ze świata show biznesu i polityki… Ogranicz korzystanie z telefonu i komputera do absolutnego minimum i przeżyj swoje wakacje offline!!!

Uważaj na dietę

Smakowanie lokalnej kuchni i korzystanie z dobrodziejstwa all inclusive to z całą pewnością coś, czemu trudno się oprzeć. To okrutny paradoks lata – chcemy cieszyć się smukłą sylwetką, a przecież są grille, zimne napoje, lody… Oczywiście możesz pofolgować z dietą, ale pamiętaj, że to, co jemy ma ogromny wpływ na samopoczucie. Dolegliwości trawienne, gorszy wygląd skóry, ociężałość.. Takie skutki wakacyjnego zapomnienia raczej nie pomogą Ci się odprężyć.

Przed snem unikaj ciężkostrawnych potraw. Chyba nie chcesz, aby zamiast słodko spać, przewracać się z boku na bok, wyrzucając sobie trzecią dokładkę tej pysznej zapiekanki serem? Nie przesadzaj z alkoholem, który tylko krótkotrwale pomoże Ci się rozluźnić. Już o poranku odczujesz konsekwencje alkoholowego szaleństwa. Uważaj szczególnie, gdy jesteś narażona na dużą ilość słońca, a akurat masz miesiączkę. Napoje z procentami oraz wysoka temperatura i promienie słoneczne rozrzedzają krew, a co za tym idzie zwiększają obfitość krwawienia miesiączkowego.

A więc.. wypoczywaj! Mądrze, radośnie i na swój sposób. Pamiętaj – nie rób niczego na siłę i wbrew własnym przekonaniom oraz upodobaniom.

Mamy nadzieję, że nasze porady pozwolą Ci odpocząć i wrócić do pracy z pozytywnym nastawieniem i uśmiechem na ustach :).

Piśmiennictwo
  1. https://ithardware.pl/aktualnosci/ile_czasu_spedzamy_w_sieci_nowe_badanie_pokazuje_niepokojacy_trend-8532.html
Logo producenta Herbapol Wrocław | Hemorigen femina