Sprawy kobiece

Pierwsza miesiączka

Odpowiada: psycholog Katarzyna Kopyto

Jak rozmawiać z córką na temat pierwszej miesiączki?

Na początek najważniejsze – ROZMAWIAĆ, nie zawsze i nie od razu będzie to proste, ale zawsze warto! Najlepiej, jeśli rozmowa o miesiączce pojawi się naturalnie, przy okazji. Wyjaśniając córce podstawowe informacje warto używać prostego języka bez wyjaśniania zawiłości świata hormonów. Na początku skupmy się na kilku podstawowych informacjach i zachęćmy do zadawania pytań. Warto również zatroszczyć się o okoliczności, aby nie narazić młodej damy na dodatkowy dyskomfort, ale budować w niej pewność siebie i pozytywne nastawienie do swojego ciała. Dziecku trzeba przede wszystkim wyjaśnić co ma zrobić w przypadku pojawienia się krwawienia, jak się zachować, do kogo może wtedy zwrócić się o pomoc (np. do szkolnej pielęgniarki).

Co mój syn powinien wiedzieć na temat miesiączki u dziewcząt?

Chłopcy naturalnie interesują się tym aspektem życia kobiety. Kiedy pojawią się pierwsze pytania to odpowiedni czas na zapoznanie się z podstawowym, biologicznym aspektem działania układu rozrodczego. Każdy młody mężczyzna powinien wiedzieć skąd bierze się okres, jak to działa, po co, jak długo może trwać, jak wygląda, jak często cykl się powtarza.

Blond nastolatka i młody chłopak uśmiechnięci na tle niebieskiej ściany | Hemorigen femina

W jaki sposób radzić sobie z głupimi dowcipami i wyśmiewaniem?

Najczęściej dowcipy i żarty pojawiają się kiedy nie ma odpowiedniego poziomu wiedzy, kiedy ten temat jest w sferze tabu. Zwykle młodzi ludzie w ten sposób okazują swoje pierwsze zainteresowanie. Dla nas to sygnał, że należy dostarczyć odpowiednią porcję informacji i sprowadzić temat do poziomu „normalności”. Miesiączka to naturalna oznaka zdrowia dziewczyny i kobiety, a wiedza o najróżniejszych aspektach cyklu miesięcznego jest powszechnie dostępna. Trzeba tłumaczyć dziewczynkom, że osoby wyśmiewające się z nich lub robiące głupie dowcipy pokazują tym samym swoją niewiedzę i niedojrzałość.

Jak się zachować, gdy pojawia się plama a jestem w miejscu publicznym?

Pojawienie się plamy z krwi menstruacyjnej kiedy jesteśmy w miejscu publicznym jest bardzo stresujące. Ale dużo bardziej stresująca jest sama myśl, że coś takiego może nas spotkać, niż kiedy rzeczywiście tego doświadczamy. Miesiączka zazwyczaj nie pojawia się nagle i obficie. Zazwyczaj nie mamy problemu z właściwym rozpoznaniem czasu i sygnałów ją zapowiadających. Jeśli jednak doszło do poplamienia garderoby i nie możemy się przebrać oraz odpowiednio zabezpieczyć możemy przykryć poplamione miejsce częścią garderoby (bluzą, szalem itp.) lub przysłonić się np. torebką.

Miesiączka – krępująca przypadłość? Mówić, czy nie mówić?

To zależy kiedy mówić, do kogo i w jakich okolicznościach. Miesiączka to naturalna oznaka zdrowia każdej kobiety. Przeżywamy ją różnie, mamy różne sposoby, aby ułatwić sobie ten czas, czasami mamy ochotę o tym rozmawiać, czasami nie – tak jak o wielu innych naturalnych tematach. Jeśli masz ochotę – rozmawiaj, jeśli nie – również masz do tego prawo.

Moja córka dostała pierwszą miesiączkę na koloniach, co jej poradzić?

Może się zdarzyć, że córka dostanie okresu kiedy nas przy niej nie ma. Dobrze jest zabezpieczyć ją na taką ewentualność dużo wcześniej i wyposażyć w środki higieniczne. Jeśli wcześniej dziewczynka była odpowiednio przygotowana, były rozmowy, odpowiedzi na pytania – wystarczy do nich się odwołać, przypomnieć o higienie i bardzo ucieszyć się z nowego osiągnięcia nowej kobiety! Jeśli natomiast nie było okazji lub chęci do wcześniejszych rozmów teraz dobrze byłoby poszukać sprzymierzeńca w postaci np. wychowawczyni na kolonii i poprosić ją o pomoc w wyborze i zakupie środków higienicznych.

Dwie nastolatki przyjaciółki tyłem trzymające się za ręce | Hemorigen femina

Tampon czy podpaska, co jest lepsze?

Wybór odpowiednich środków higienicznych zależy od indywidualnych preferencji każdej kobiety oraz jej aktualnych potrzeb. Dla młodych, początkujących dam podpaska wydaje się jednak bezpieczniejsza i prostsza w użyciu. Umożliwia ona obserwowanie przebiegu miesiączki i nauczenie się specyficznej „samoobsługi”. Warto pokazać córce, że w zależności od obfitości krwawienia może stosować różne rodzaje podpasek, na noc warto doradzić te dłuższe, zapobiegające pobrudzeniu pościeli.

Logo producenta Herbapol Wrocław | Hemorigen femina