Poradnik świątecznego przetrwania

Gdy oglądasz świąteczne filmy, zawsze zastanawiasz się, jak udało się pani domu przygotować faszerowanego indyka, przystroić każdy kąt w wielkim, piętrowym domu, zapakować stos prezentów, piętrzący się przy choince i wyglądać przy tym na wypoczętą i szczęśliwą.

Świąteczny poradnik | Hemorigen femina

To się nazywa magia świąt, prawda? Niekoniecznie! Mamy sprawdzone sposoby na uciążliwą miesiączkę, ale mamy też kilka porad, jak zorganizować przygotowania do świąt, by przy wigilijnym stole tryskać energią i dobrym humorem.

1.

Bądź rozsądnym Mikołajem

Lista prezentów | Hemorigen femina

W galeriach handlowych z roku na rok coraz wcześniej można usłyszeć rozbrzmiewające z głośników świąteczne przeboje. Może warto więc wczuć się w klimat i wcześniej zainteresować się tematem świątecznych podarunków?

Najpierw zrób listę wszystkich osób, które chcesz obdarować. Na spokojnie zastanów się, co możesz im kupić, rozważ składki z innymi członkami rodziny, czy grupą przyjaciół. Może w tym roku umówicie się na losowanie i każdy dostanie po jednym, ale porządnym prezencie? Jeśli masz ograniczony budżet, spróbuj zrobić prezenty sama. Czyż nie byłoby miło dostać własnoręcznie przygotowane ciasteczka? Zdarzają się sytuacje, że otrzymujesz jakiś drobiazg od kogoś, o kim Ty sama nie pomyślałaś. Warto kupić zapasową butelkę wina, czy pudełko pralin i mieć je w pogotowiu, jako uniwersalny, ratunkowy prezent.

Gdy już będziesz miała listę, rozważ zakupy online. Unikniesz tłumów w sklepach i wracania do domu ostatkiem sił, z pękającymi w szwach torbami. To ostatnie na co mogłabyś mieć ochotę, gdy dokucza Ci uciążliwa miesiączka!

2. Zrób porządny porządkowy plan

Porządki | Hemorigen femina

Nieważne, czy jesteś typem osoby, która już od listopada zastanawia się, gdzie postawi tą uroczą figurę renifera i która trzyma w piwnicy tony kolorowych bombek, czy raczej preferujesz minimalizm w świątecznych dekoracjach. Dobre planowanie to podstawa! Sporządź harmonogram porządków i ozdabiania domu. Sprawdź, czy masz komplet sztućców, gwiazdę na czubek choinki. Podziel obowiązki między domowników – niech każdy poczuje się potrzebny. Wspólnie stwórzcie świąteczny klimat.

Uwzględnij w harmonogramie sprzątania, kiedy spodziewasz się nadejścia miesiączki – chyba nie musisz myć okien właśnie wtedy? Zmęczona nie docenisz magii wigilijnej wieczerzy. Najpiękniejszym prezentem jest czas z Tobą. Gdy będziesz miała złe samopoczucie, prezent będzie popsuty.

3. Smakuj z głową

Ucztowanie | Hemorigen femina

W kulinarnych przygotowaniach kolejny raz niezbędna okazuje się lista – tego, co chcesz przygotować (i kiedy) oraz zakupów spożywczych. Nie zapomnij kupić folii aluminiowej i papieru do pieczenia! Produkty takie jak mąka, masa makowa, olej możesz zgromadzić już wcześniej, a na ostatnie dni przed Świętami zostawić tylko to, co musi być jak najświeższe. Wiele potraw nadaje się też do przygotowania wcześniej i zamrożenia bez utraty walorów smakowych. Pomyśl, co sprawia Ci największą trudność w przyrządzaniu – może mogłabyś to zamówić u sprawdzonego handlarza na pobliskim ryneczku, czy w tej małej cukierni na rogu?

Święta to czas niezwykle silnie kojarzący się z jedzeniem. Wigilijne potrawy przywołują wspomnienia bezpieczeństwa i dziecięcej beztroski. Wiele rodzin ma swój specjalny przepis na bożonarodzeniowy obiad – kaczkę z jabłkami, czy pieczeń z żurawiną. Jedz i ciesz się ulubionymi smakami, ale pamiętaj, że dieta ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie. Nie przejadaj się, a gdy przygotowujesz świąteczne potrawy, postaraj się poszukać zdrowych zamienników składników.

4. Nie pozwól sobie wpaść w szał świątecznych zakupów

Świąteczne zakupy | Hemorigen femina

Określ swój budżet. Szczegółowo wypisz wszystkie wydatki, które Cię czekają. Uwzględnij prezenty, zakupy spożywcze, dekoracje, ale też koszty dojazdu, jeśli wyjeżdżasz do rodziny mieszkającej daleko, czy rachunek w restauracji za przedświąteczny obiad z koleżanką. Zrób listę (znowu lista? Tak! Listy są wspaniałe.), zanim wybierzesz się na zakupy - unikniesz spontanicznych decyzji, kupowania nieprzemyślanych (i nietrafionych) podarunków i zrujnowania Twoich oszczędności.

Gdy wiesz, że ktoś zwykle hojnie Cię obdarowuje, sprawiając, że czujesz się zobowiązana do kupna równie drogiego prezentu dla niego, nie wahaj się nim porozmawiać. Bliscy na pewno zrozumieją – w okresie świątecznym wydatków jest mnóstwo, a przecież najważniejsza jest sama pamięć o tym, by sprawić komuś uśmiech.

5. Celebruj chwile

Celebracja | Hemorigen femina

Nawet jeśli nie jesteś wierząca, czas przygotowań i Świąt może być dla Ciebie niezwykłym, rodzinnym okresem. Gdy już wstawisz do piekarnika ostatnią blachę ciasta, usiądź wygodnie z kubkiem gorącej herbaty i wróć myślami do przeszłości. Wyrusz w sentymentalną podróż w czasie, a wspomnienia otulą Cię niczym ciepły koc.

W trakcie wigilijnej wieczerzy poopowiadajcie sobie o najlepszych prezentach, jakie kiedykolwiek dostaliście. Pooglądajcie albumy ze starymi zdjęciami. Wysłuchajcie historii dziadka. Niech z głośników popłynie dźwięk kolęd, czy świątecznych przebojów. Zapal jeszcze zapachowe świece, włącz światełka na choince. Atmosfera gwarantowana! Tak rzadko mamy okazję być razem. Doceńmy więc każdą chwilę.

Powrót do góry