Czy powrót do pracy po urlopie to trudny okres?

Sezon wakacyjny powoli dobiega końca. I choć jeszcze czujesz wiatr we włosach i piasek pod stopami, to pora wrócić do codzienności. Jeśli myśl o dźwięku budzika o barbarzyńskiej porze i konieczności spędzenia co najmniej kilku godzin w skupieniu, napawa Cię przerażeniem, to mamy dla Ciebie kilka porad, które pomogą Ci z uśmiechem wrócić do obowiązków zawodowych po dłuższej przerwie.

1. Lubię to!

Pomyśl, co lubisz w swojej pracy. Chociaż jedne zadania są dla Ciebie bezdyskusyjnie nużące, to na pewno znajdzie się coś, co naprawdę Cię angażuje i sprawia Ci satysfakcję. Choć może Twoje obowiązki nie są wymarzonym zajęciem, to otaczają Cię ludzie, z którymi tworzycie zgrany zespół. Rozejrzyj się dookoła! Smaczna kawa, ciekawy projekt, piękny widok z okna… Znalazłaś już coś, co lubisz?

2. Zorganizuj się

Choć może wydawać Ci się to zbędne, uporządkuj swoje stanowisko pracy. Połóż w zasięgu ręki to, czego potrzebujesz najczęściej, a schowaj wszelkie przedmioty, które niepotrzebnie odciągają uwagę. Pamiętaj też o wyciszeniu prywatnego telefonu, a najlepiej zostaw go w torebce, by nie ulec pokusie przejrzenia jeszcze raz zdjęć z wakacji.

Zrób listę zadań i oszacuj jaki czas zajmie Ci każde z nich. Zostaw sobie przestrzeń na nieplanowane wydarzenia. Pozwoli Ci to uniknąć chaosu i pomoże naprawdę skoncentrować się na aktualnych obowiązkach. Chociaż powakacyjna lista może wydawać się koszmarnie długa, to naładowana energią i wypoczęta na pewno szybko się z nią rozprawisz :)

3. Dzień dobry zaczyna się powoli

Jeśli już dzień wcześniej na wieszaku zawiśnie wyprasowana koszula, a do torebki włożysz artykuły higieniczne i coś, co pomoże Ci się uporać z uciążliwymi dolegliwościami podczas miesiączki, to poranek rozpoczniesz z poczuciem gotowości na wszystko, co czeka Cię w pracy. Może uda Ci się nawet wygospodarować kilka minut na kawę na tarasie? Podaruj sobie ten komfort i wyjdź z domu bez pośpiechu. No chyba, że lubisz biegać po mieszkaniu w poszukiwaniu kluczyków do auta, wiedząc, że jesteś już spóźniona.

4. Znajdź cel

Pomyśl, co konkretnie chciałabyś osiągnąć poprzez swoją pracę. Wyznaczanie sobie celów i dążenie do ich realizacji wiąże się z mierzeniem się z trudnościami, pokonywaniem swoich słabości. Pracując, pracujesz również nad sobą jako człowiekiem, doskonalisz się i rozwijasz. To poczucie pójścia naprzód i zachodzących w Tobie zmian będzie Cię dodatkowo motywować. Poczujesz, że masz kontrolę i że to, co robisz ma sens.

5. Wspominaj i planuj

Opraw w ramkę zdjęcie, które wywołuje miłe wspomnienia i postaw je w takim miejscu, byś mogła od czasu do czasu na nie zerknąć. Opowiedz znajomym z pracy jak się bawiłaś na urlopie. Załóż bransoletkę z muszelek, którą kupiłaś na straganie przy plaży, czy wypróbuj przepis na danie z regionu, który odwiedziłaś. Przeniesiesz w ten sposób pozytywne skojarzenia na Twoje codzienne życie i dłużej będziesz czerpać z dobrej energii, zdobytej podczas wypoczynku. A gdy poczujesz, że tegoroczne wakacje są już odległą przeszłością, zacznij myśleć, gdzie pojedziesz następnym razem.

Pamiętaj, że w pracy spędzamy znaczącą część naszego życia. Jeśli będziesz ją lubić, a wykonywane obowiązki będą dla Ciebie źródłem satysfakcji, to pozytywnie wpłynie to na Twoje poczucie szczęścia i spełnienia, a przerwa w pracy nie będzie wyczekiwaną szansą na chwilę oddechu, lecz zasłużonym odpoczynkiem, podczas którego nawet zatęsknisz za codziennością.

Powrót do góry